Objawy nietolerancji laktozy u dorosłych

Artykuł w Zdrowie i Uroda.

Nietolerancja na mleko krowie

 nietolerancja laktozyUczulenie na białka mleka krowiego to nie to samo, co nietolerancja laktozy, a niestety często mylnie równamy ze sobą te dwie przypadłości. Czym jest nietolerancja laktozy? Jak rozpoznać objawy choroby?


 Dieta przy nietolerancji laktozy


Kótko mówiac jest to jedna z odmian alergii pokarmowej, która charakteryzuje się wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych objawów po spożyciu mleka lub jego przetworów i innych produktów zawierających cukier mleczny ? laktozę.


Spectrum objawów, które mogą świadczyć o nietolerancji tej substancji jest dość szerokie, dlatego często trudno rozpoznać chorobę u dorosłych, często mylnie przypisujących objawy niestrawności czy przewlekłemu stresowi.


 Objawy nietolerancji laktozy u dziecka


U niemowląt i dzieci sprawa wydaje się prostsza, gdyż objawy najczęściej zawężają się do dobrze znanego i charakterystycznego schematu. Wyróżnić tutaj możemy m.in.: wzdęcia, biegunkę, bóle brzucha oraz nudności i wymioty, które następują krótko po spożyciu produktów mlecznych.


Czym jest laktoza?


Laktoza należy do grupy dwucukrów występujących tylko i wyłącznie w mleku ssaków. Składa się z glukozy i galaktozy i to właśnie problem z rozłożeniem cząsteczki laktozy na czynniki pierwsze powoduje objawy jej nietolerancji. Aby laktoza mogła ulec strawieniu niezbędny jest enzym o nazwie laktaza, którego niedobór powoduje nasze dolegliwości.Nietolerancja białka mleka


Rodzaje nietolerancji laktozy - nie jest jedynym zespołem klinicznym związanym z brakiem możliwości trawienia tego cukru. Możemy tutaj wyróżnić kilka rodzajów schorzenia, które występują, jako wada wrodzona lub nabywamy je wraz z wiekiem.Nietolerancja na mleko


Do najczęściej występujących schorzeń zaliczamy właśnie nietolerancję laktozy wrodzoną lub nabytą oraz upośledzenie wchłaniania tego związku, które może się nam przytrafić w praktycznie każdym wieku.


Najczęstsze objawy:


Bez względu na rodzaj schorzenia szereg objawów związanych z nietolerancją laktozy jest podobny. Wyróżniamy tutaj m.in.:  • Bóle brzucha

  • Wzdęcia i nadmierne oddawanie gazów

  • Nudności i wymioty

  • Przewlekłe biegunki